Relacje z górskich wędrówek
„...Góry tylko wtedy mają sens, gdy jest w nich człowiek ze swoimi uczuciami, przeżywający klęski i zwycięstwa. I wtedy, gdy coś z tych przeżyć zabiera ze sobą w doliny...”
ANDRZEJ ZAWADA
Zakładka GÓRSKO to najważniejsza część tej strony. Znajdziesz tu zatem góry i górskie wąwozy. Będą to więc relacje z wypraw, wyczerpujące opisy szlaków wraz z informacjami praktycznymi. Zawsze możesz liczyć także na zdjęcia ze szlaków. Góry odgrywają tu pierwszy plan.
Jeśli więc szukasz pomysłu na kolejną górską wędrówkę, to świetnie trafiłeś!
Może natomiast chcesz przypomnieć sobie miejsca, gdzie już byłeś? Wszystkie piękne szlaki i krajobrazy? Znajdziesz je właśnie tutaj.
Wybierz więc interesującą Cię kategorię lub poszukaj niżej konkretnej relacji i opisu szlaku.
Najpiękniejsze tatrzańskie szlaki
Nie wiem, co takiego ma w sobie to tatrzańskie powietrze, że chce się tu wędrować. Może to ta mnogość szczytów, przełęczy, dolin i jezior? Może to ten urozmaicony krajobraz? Bliski kontakt z naturą? A może to właśnie ta unikalna kombinacja wszystkich czynników?
Jedno jest zaś pewne: kto raz tu przyjedzie, przepadnie na wieki. Zakocha się bowiem w tych krajobrazach i na próżno będzie szukał spokoju w innych miejscach.
Najpiękniejsze szlaki
Sudety to jedne z najstarszych gór w Polsce. Składają się zaś z wielu grup i pasm górskich, poprzecinanych dolinami rzek i kotlinami.
Najwyższym pasmem Sudetów są zaś Karkonosze. Ciągną się one wzdłuż granicy polsko-czeskiej na długość ok. 70 km. Dzięki zaś swemu położeniu możemy w czasie wędrówki po Karkonoszach szybko znaleźć się u naszych czeskich sąsiadów.
Wybierz interesującą Cię podkategorię spośród sudeckich szlaków. Aby zaś przejść do konkretnych relacji, zjedź nieco niżej.
Najpiękniejsze szlaki dnem wąwozów
Wędrując po górach warto sięgać nie tylko coraz wyżej. Góry dostarczają bowiem nie tylko emocji związanych ze zdobywaniem szczytów, ale także umożliwiają poznanie miejsc między tymi szczytami. W wąskich dolinach między skalnymi ścianami tworzą się niekiedy wąwozy, w których po zimie wartkim nurtem spływa woda z topniejących śniegów. Mimo, że latem po tych potokach ma już często śladu, nadal są to bardzo malownicze miejsca.
Najpiękniejsze szlaki
Ciągnie mnie także do gór w innych krajach. Tutaj znajdziecie relacje z takich wypraw.
przydatne aplikacje
Warto mieć pokorę do gór i przygotować się zawczasu do wędrówki. Najważniejsze bowiem w górskich wędrówkach jest to, by z nich wrócić.
Z jakich aplikacji i map korzystam w górach?
- Mapa turystyczna – dostępna także jako aplikacja na komórki. Umożliwia zaplanowanie trasy i jej zapisanie jeszcze przed pobytem w górach;
- Szlaki Tatry – świetna aplikacja z tatrzańskimi szlakami. Działa także offline, co w górach, w sytuacji braku Internetu, jest naprawdę świetną sprawą;
- Mapy.cz – pokazuje także zagraniczne szlaki, dostępna także jako aplikacja na tel. komórkowy;
- Meteo.pl – chyba najbardziej rzetelny prognostyk pogodowy, także w formie aplikacji;
- Storm Radar – bardzo dobra aplikacja pokazująca miejsca, w których (w czasie rzeczywistym) możemy spodziewać się opadów lub burz.
Teraz Twoja kolej! Doceń i wesprzyj moją pracę poprzez polubienie bloga lub zapisanie się na Newsletter. Tylko tyle, a dla mnie aż tyle. Znajdziesz mnie także na Instagramie i na moim kanale na YouTube. A jeśli chcesz postawić mi wirtualną kawę, możesz zrobić to poniżej.
Jeśli natomiast masz jakieś pytania związane z opisanymi podróżami, nie wahaj się do mnie napisać. Kontakt do mnie znajdziesz u góry strony w zakładce Kontakt lub klikając tutaj.
Ostatnie posty
Zamek Księcia Henryka w Marczycach
Ukryty w niewielkim lesie między Marczycami, Sosnówką i Staniszowem Zamek Księcia Henryka to świetne miejsce widokowe do podziwiania niemal całych Karkonoszy – od Śnieżki po Śnieżne Kotły i Szrenicę. Widać stąd także m.in. Zbiornik Sosnówka, którego niezmącone lustro wody wspaniale kontrastuje z okolicznymi miejscowościami. Wybierając trasę spacerową z Sosnówki, dotrzecie tu nawet z wózkiem dziecięcym. Warto poznać także romantyczną legendę o zwaśnionych rodach.
Twierdza Klis – klucz Dalmacji
Zamek Klis, zwany także Twierdzą Klis, to miejsce, którego nie sposób pominąć będąc w chorwackim Splicie. Ze Splitu dojedziecie tu bowiem w ok. 15 minut, a widoki z Twierdzy wynagrodzą Wam nieco utrudniony wjazd. Do Zamku prowadzi bowiem początkowo dość wąska droga (ach te dalmackie drogi!). Jakby tego było mało, aby na nią wjechać, musicie skręcić z głównej drogi prawie o 180 stopni…ale dla tych cudownych widoków zdecydowanie warto!
Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych
Niewielka wieś Sromowce Niżne położona nad malowniczym Dunajcem, leży jednocześnie u stóp Masywu Trzy Korony. To właśnie stąd rozpościera się najładniejszy widok na ten wyjątkowy symbol Pienin. Widać stąd bardzo dobrze, skąd wzięła się nazwa masywu. Przypomina on bowiem skalną koronę.
Ostra Mała i Skalnik w Rudawach Janowickich
Mała Ostra znana też jako Ostra Mała to najwyżej położona ściana szczytowa Rudaw Janowickich, wznosząca się na wysokość 935 m n.p.m. Znajduje się nieopodal najwyższego szczytu Rudaw Janowickich – Skalnika (945 m n.p.m.).
Ostra Mała jest jednym z piękniejszych punktów widokowych Sudetów. Przy okazji zobaczenia panoramy z Małej Ostrej, po drodze zobaczymy ciekawe skały o intrygującej nazwie Konie Apokalipsy. A skąd wzięła się ich nazwa? O tym dowiecie się z artykułu.