Relacje z górskich wędrówek
„...Góry tylko wtedy mają sens, gdy jest w nich człowiek ze swoimi uczuciami, przeżywający klęski i zwycięstwa. I wtedy, gdy coś z tych przeżyć zabiera ze sobą w doliny...”
ANDRZEJ ZAWADA
Zakładka GÓRSKO to najważniejsza część tej strony. Znajdziesz tu zatem góry i górskie wąwozy. Będą to więc relacje z wypraw, wyczerpujące opisy szlaków wraz z informacjami praktycznymi. Zawsze możesz liczyć także na zdjęcia ze szlaków. Góry odgrywają tu pierwszy plan.
Jeśli więc szukasz pomysłu na kolejną górską wędrówkę, to świetnie trafiłeś!
Może natomiast chcesz przypomnieć sobie miejsca, gdzie już byłeś? Wszystkie piękne szlaki i krajobrazy? Znajdziesz je właśnie tutaj.
Wybierz więc interesującą Cię kategorię lub poszukaj niżej konkretnej relacji i opisu szlaku.
Najpiękniejsze tatrzańskie szlaki
Nie wiem, co takiego ma w sobie to tatrzańskie powietrze, że chce się tu wędrować. Może to ta mnogość szczytów, przełęczy, dolin i jezior? Może to ten urozmaicony krajobraz? Bliski kontakt z naturą? A może to właśnie ta unikalna kombinacja wszystkich czynników?
Jedno jest zaś pewne: kto raz tu przyjedzie, przepadnie na wieki. Zakocha się bowiem w tych krajobrazach i na próżno będzie szukał spokoju w innych miejscach.
Najpiękniejsze szlaki
Sudety to jedne z najstarszych gór w Polsce. Składają się zaś z wielu grup i pasm górskich, poprzecinanych dolinami rzek i kotlinami.
Najwyższym pasmem Sudetów są zaś Karkonosze. Ciągną się one wzdłuż granicy polsko-czeskiej na długość ok. 70 km. Dzięki zaś swemu położeniu możemy w czasie wędrówki po Karkonoszach szybko znaleźć się u naszych czeskich sąsiadów.
Wybierz interesującą Cię podkategorię spośród sudeckich szlaków. Aby zaś przejść do konkretnych relacji, zjedź nieco niżej.
Najpiękniejsze szlaki dnem wąwozów
Wędrując po górach warto sięgać nie tylko coraz wyżej. Góry dostarczają bowiem nie tylko emocji związanych ze zdobywaniem szczytów, ale także umożliwiają poznanie miejsc między tymi szczytami. W wąskich dolinach między skalnymi ścianami tworzą się niekiedy wąwozy, w których po zimie wartkim nurtem spływa woda z topniejących śniegów. Mimo, że latem po tych potokach ma już często śladu, nadal są to bardzo malownicze miejsca.
Najpiękniejsze szlaki
Ciągnie mnie także do gór w innych krajach. Tutaj znajdziecie relacje z takich wypraw.
przydatne aplikacje
Warto mieć pokorę do gór i przygotować się zawczasu do wędrówki. Najważniejsze bowiem w górskich wędrówkach jest to, by z nich wrócić.
Z jakich aplikacji i map korzystam w górach?
- Mapa turystyczna – dostępna także jako aplikacja na komórki. Umożliwia zaplanowanie trasy i jej zapisanie jeszcze przed pobytem w górach;
- Szlaki Tatry – świetna aplikacja z tatrzańskimi szlakami. Działa także offline, co w górach, w sytuacji braku Internetu, jest naprawdę świetną sprawą;
- Mapy.cz – pokazuje także zagraniczne szlaki, dostępna także jako aplikacja na tel. komórkowy;
- Meteo.pl – chyba najbardziej rzetelny prognostyk pogodowy, także w formie aplikacji;
- Storm Radar – bardzo dobra aplikacja pokazująca miejsca, w których (w czasie rzeczywistym) możemy spodziewać się opadów lub burz.
Teraz Twoja kolej! Doceń i wesprzyj moją pracę poprzez polubienie bloga lub zapisanie się na Newsletter. Tylko tyle, a dla mnie aż tyle. Znajdziesz mnie także na Instagramie i na moim kanale na YouTube. A jeśli chcesz postawić mi wirtualną kawę, możesz zrobić to poniżej.
Jeśli natomiast masz jakieś pytania związane z opisanymi podróżami, nie wahaj się do mnie napisać. Kontakt do mnie znajdziesz u góry strony w zakładce Kontakt lub klikając tutaj.
Ostatnie posty
Wodospad Mumlavy
Wodospad Mumlavy jest tak naprawdę górskim potokiem, znanym z tego, że tworzy na rzece Mumlava malownicze kaskady. Mimo, że nie jest najwyższy (najwyższa kaskada ma ok. 10 metrów), warto się tu wybrać, by usłyszeć swoiste mruczenie wodospadu (nazwa wodospadu pochodzi od niemieckiego mummeln, czyli mamrotać, mruczeć). Miejsce to odwiedziliśmy już któryś raz, tym razem wybierając nieco inną drogę.
Wodospad Szklarki, Złoty Widok i Chybotek
Znane i lubiane miejsca Szklarskiej Poręby odkrywane na nowo – tym razem z naszym małym synkiem. Chybotek, Złoty Widok i Wodospad Szklarki. Czy warto wybrać się tu z małym dzieckiem?
Čertova hora i Janova skala z Harrachova
Čertova hora oraz karkonoskie szlaki wokół Skały Jana (Janova skála) to absolutnie niezapomniana propozycja na wspaniałe, odprężające wakacje, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi.
Szukając trasy na wycieczkę z wózkiem, tym razem wybraliśmy się do czeskiego Harrachova. Miasto jest popularnym celem wycieczek turystycznych w czeskich Karkonoszach. Oferuje wiele atrakcji, takich jak narciarstwo zimowe, szlaki turystyczne, trasy rowerowe i piękne punkty widokowe do zwiedzania w lecie. Co ciekawe, w Harrachovie znajduje się także najstarsza, funkcjonująca nadal huta szkła, w której można zobaczyć wykwalifikowanych hutników podczas ich pracy i kupić piękne, szklane pamiątki.
Szklarska Poręba i okolice – 7 szlaków z wózkiem
Szklarska Poręba obfituje w mnogość szlaków. Niestety, większość z nich nie jest dostępna dla wózków dziecięcych. Znaleźliśmy jednak kilka z nich, które pokonacie z wózkiem dziecięcym. Jeśli brakuje Wam gór i chcecie wybrać się na górski spacer z dzieckiem, to jest to wpis dla Was. Opisane szlaki cechuje różny stopień trudności, ale przejście większości z nich nie stanowi żadnego wyzwania.