Spis treści.
Szlak ze Strużnicy prowadzący do najbardziej znanych skał w Rudawach Janowickich.
- Zalety szlaku: Piękny i krótki szlak zarówno dla amatorów leśnych, górskich ścieżek, jak i ogromnych formacji skalnych Rudaw Janowickich (takich, jak m.in. Fajka, Rylec, Kazalnica, Szuflandia, Ząbek.
- Wady szlaku: Nieco bardziej wymagający kondycyjnie niż szlak na Krzyżną Górę i Sokolik Duży, ale też bez przesady. Dasz radę.
- Co można zobaczyć: Monumentalne skały - m.in. Fajka i Rylec, ale także inne, mniej znane. Na niektóre z nich można się wdrapać bez użycia sprzętu wspinaczkowego.
- Ciekawostka: Pierwsza nazwa formacji skalnej w obrębie skały Fajka, czyli Skała Fryderyka Wilhelma (Friedrich Wilhelm Stein) wywodzi się od rodziny szlacheckiej, która była właścicielem Pałacu w Karpnikach i okolicznych ziem. Niektóre natomiast źródła podają, że tą nazwą określano skałę Piec położoną także w Rudawach Janowickich (w Dolinie Janówki).
Jeśli jednak wolisz nieco łatwiejszą trasę, niż szlak na skałę Fajka, zajrzyj na poprzedni wpis o szlaku na Sokolik Duży i Krzyżną Górę.
Rudawy Janowickie
Interesują Cię także inne szlaki Rudaw Janowickich? Zajrzyj do poprzednich wpisów.
Szlak z Strużnicy do formacji skalnych – m.in. skał Fajka i Rylec, to kolejne piękne miejsce na mapie Rudaw Janowickich. Zobaczymy tu wiele formacji skalnych, które wznoszą się na tych terenach, tworząc intrygujące krajobrazy.
Co prawda ciężko się czasami dopatrzeć, dlaczego dana skała jest w taki sposób nazwana. Nie ujmuje to jednak ich wyjątkowego charakteru. Przy okazji można także puścić wodze swej fantazji i spróbować nazwać skały na swój użytek nieco inaczej.
Droga ze Strużnicy do Fajki i Rylca jest dość krótka. Ma bowiem niecałe 4 km w obie strony.
Nie jest to także bardzo wymagająca droga, lecz na pewno bardziej niż najpopularniejszy szlak w Rudawach Janowickich, czyli szlak na Sokolik Duży i Krzyżną Górę w Sokolikach. Niby suma podejść jest niższa niż ta w Sokolikach, ale za to praktycznie cały czas aż do Fajki wchodzimy pod górę.
Droga do najbardziej znanych skał Rudaw prowadzi głównie oznaczonymi szlakami. W jednym miejscu trzeba jednak odbić z oznaczonego szlaku turystycznego w prawo. Skręca się bowiem z niebieskiego szlaku w prawo w ścieżkę zaznaczoną na mapie przerywaną linią. Jest to leśna droga biegnąca na mapie równolegle do niebieskiego szlaku pieszego. To jednocześnie droga dojściowa do żółtego szlaku turystycznego.
Niestety mapa turystyczna nie uwzględnia wszystkich tego typu ścieżek i nie wytycza tędy drogi, lecz prowadzi jedynie po standardowych szlakach oznaczonych kolorami. Jednakże na zbliżeniu mapy ta droga jest doskonale widoczna.
Informacje praktyczne - parkingi niedaleko szlaków do skał Fajka i Rylec.
Są dwa parkingi w okolicy szlaków prowadzących do tych formacji skalnych:
- na Przełęczy Karpnickiej – ale będzie to dłuższy spacer, gdyż z samego parkingu do rozwidlenia prowadzącego do skałek jest 2,2 km. Parking płatny 10 zł za dzień.
- na początku wsi Strużnica – w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia na szlaki. Parking znajduje się przy zatoczce i przy starych zabudowaniach. Jest to lepsza i krótsza opcja. Parking póki co jest bezpłatny. Link do miejsca położenia parkingu znajduje się tutaj.
Brak toalet na szlaku. Lepiej więc pomyśleć o tym zawczasu i skorzystać na jakiejś stacji benzynowej.
Nie ma też żadnego schroniska. Weź kanapki, czy co tam lubisz.
Żółty szlak ze Strużnicy.
Po zaparkowaniu auta na parkingu, wyruszamy na żółty szlak prowadzący ze wsi Strużnica w głąb Rudaw Janowickich. Szlak zaczyna się przy parkingu, obok starych zabudowań. Trzeba przejść przez metalową bramę i kładkę (mini mostek nad Karpnickim Potokiem).
Następnie wchodzimy na żółto-czarny szlak, którego trzymamy się przez chwilę aż do pierwszego rozwidlenia szlaków. Szlak czarny odbija tu w prawo i nim można dojść do Starościńskich Skał.
My natomiast kierujemy się w lewo w żółty szlak i trzymamy się cały czas tego szlaku. Początkowo ścieżka biegnie lekko pod górę, by później przejść w płaską drogę.
Niech to jednak Cię nie zwiedzie, bo już niedługo trzeba będzie włożyć nieco więcej wysiłku.
Im dalej bowiem wchodzimy w las, tym ciemniej i bardziej stromo. Przy okazji jest także bardziej klimatycznie. No i zrobiło się zdecydowanie cieplej, bo wdrapujemy się coraz wyżej.
W lesie witają nas przy szlaku ogromne skalne nasypy porośnięte mchem. Robi się więc coraz ciekawiej.
Niebieski szlak w stronę skał: Ząbek, Szuflandia, Fajka (Wiszący Kamień), Kzalnica i Rylec.
Następnie docieramy do połączenia z niebieskim szlakiem i skręcamy w lewo. Idziemy zaledwie chwilę i dochodzimy do rozwidlenia. Idąc prosto nadal będziemy szli niebieskim głównym szlakiem turystycznym.
My jednak udajemy się do formacji skalnych zwanych: Szuflandia, Ząbek, Wiszący Kamień, Fajka, Kazalnica i Rylec.
Aby tam dotrzeć, trzeba skręcić na tym rozwidleniu w lewo. Skrzyżowanie szlaków poznacie także po ustawionym drogowskazie ze wskazanym kierunkiem do formacji skalnych – Fajki i Rylca. Jest to jednocześnie droga dojściowa do żółtego szlaku turystycznego.
Szlak dojściowy doprowadzi nas do różnych formacji skalnych zbudowanych z waryscyjskiego granitu.
Aktualnie szlak był trochę rozjeżdżony przez traktor i trzeba było się liczyć z niewielkim błotem. Nikt jednak nie mówił, że się nieco nie pobrudzimy😉.
Mniej znane formacje skalne Rudaw Janowickich - skała Ząbek i Szuflandia.
Zanim jednak dojdziemy przez las do Fajki i Rylca, po drodze miniemy skałę o nazwie Ząbek. Faktycznie skała przypomina swoim kształtem odwróconego zęba.
Kolejna skała nosi nazwę znaną z filmu Juliusza Machulskiego „Kingsajz”. Zwie się bowiem jak filmowa kraina zamieszkana przez krasnoludków, czyli Szuflandia.
Zamiast krasnoludków, spotkaliśmy tu kilku wspinaczy oraz wielce zaciekawionego pudla.
Między Szuflandią a Fajką i Rylcem znajduje się kupka usypanych głazów, na którą można swobodnie wejść po kamiennych schodkach. Widok będziemy mieli tu jedynie na pobliski las, ale samo wejście jest ciekawą formą spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Najbardziej znane formacje skalne Rudaw Janowickich - skała Fajka (Wiszący Kamień) i Kazalnica.
Idziemy dalej i docieramy do grupy skalnej składającej się z dwóch formacji skalnych połączonych ze sobą. Są to: Wiszący Kamień zwany także Fajka oraz Kazalnica.
Najpierw wita nas Fajka, a raczej Wiszący Kamień, który jest widoczny w środkowej części formacji. Fajkę nazywa się także Wiszącym Kamieniem z uwagi na dwa duże bloki skalne nadwieszone na szczycie tej formacji skalnej. Całość robi na nas ogromne wrażenie.
Fajka to jednocześnie jedna z największych i najbardziej znanych grup skalnych w Rudawach Janowickich. Znajduje się ona na wysokości ok. 600 m n.p.m. – po zachodniej stronie Janowickiego Grzbietu.
Wysokość samej Fajki to 25 m.
Ośmielona tym, że niektórzy wspięli się na samą górę Fajki, namówiłam męża na wejście na skałki😊. Trochę tego potem żałował, ale chyba w głębi duszy miał też z tego trochę frajdy.
Wejście znajduje się w centralnej części Wiszącego Kamienia. Prowadzi przez niewielki kamienny tunel. Później zaś pozostaje jedynie skakanie po ogromnych skałach.
Wchodziło się dosyć łatwo, gorzej z zejściem😊. Dobrze, że zostałam na dole.
Skała Rylec w Rudawach Janowickich.
Idąc dalej od Fajki i Kazalnicy, dojdziemy do skały Rylec. Znajduje się ona po lewej stronie szlaku i trzeba nieco z niego odbić, aby ją zobaczyć.
Drugim sposobem na zobaczenie skały Rylec, jest odbicie od Wiszącego Kamienia w lewo. Prowadzi tędy ścieżka do Pajęczej Skały i będzie można zobaczyć skałę Rylec jak sądzę z nieco lepszej perspektywy.
My zaś odbiliśmy w lewo ze szlaku prowadzącego za Kazalnicą i doszliśmy do Rylca z boku.
Najpierw zobaczyliśmy niewielką formację skalną przy samym Rylcu. Znajduje się ona na niewielkim wzniesieniu i trzeba było przejść się nieco między krzakami.
Następnie ukazuje się nam skała Rylec. Także tutaj można spotkać wspinaczy. Zdobycie tej skały jest możliwe jedynie drogą wspinaczkową.
Skała Rylec znajduje się na wysokości ok. 610 m n.p.m. Sama wysokość Rylca to ok. 17 m. Skała zawdzięcza swą nazwę charakterystycznemu, pionowemu kształtowi.
Widać stąd także Cycki Bardotki, czy Rudawskie Cycki, czyli Krzyżną Górę i znajdujący się za nią – Sokolik Duży.
Jeśli zainteresowały Cię te góry, możesz przeczytać o szlaku na Krzyżną Górę i Sokolik Duży w tym poście.
Wrocić na parking w Strużnicy możemy tą samą drogą – czyli wracamy z przyszlakowych krzaków do drogi dojściowej, mijamy Kazalnicę i cofamy się do rozgałęzienia szlaków z niebieskim szlakiem. Później już żółtym szlakiem turystycznym z powrotem do Strużnicy.
A jeśli masz jeszcze niedosyt (tak, jak my), to polecam kontynuację wycieczki kolejnymi szlakami, o których napiszę w kolejnym poście.
Podobało się? Zainspirowałam?
Zostań proszę na dłużej - obserwuj mój profil na Facebooku. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad na blogu :-).